זהו פסטיבל לימוד הראשון שהתקיים בישראל, הוא נערך בדרום הארץ בעיר אשקלון.

זאת הייתה חוויה ייחודית לישראלים דוברי רוסית, כי בפעם הראשונה נערך פסטיבל תרבות ואומנות ייחודי עבורם .

הפו היחודי לפסטיבל היה לפגוש בו ישראלים דוברי רוסית מכל הארץ, מהדרום (באר שבע) עד לצפון (נצרת עלית) השייכים לפלגים שונים הן מבחינה פוליטית, הן מבחינה חברתית והן מבחינה דתית. לפני פסטיבל לימוד לא ראינו אירוע החובק בתוכו כל כך הרבה גוונים של ישראלים דוברי רוסית.

אני נחשפתי לקיומו של הפסטיבל דרך מחלקת עליה וקליטה של עיריית אשדוד, באותה תקופה השתתפתי בתוכנית בשם MIX לנוער ישראלי דובר רוסית, תושבי אשדוד.

הגעתי להתנדב בפסטיבל בעמדת מרצים וכבר שנה לאחר מכן, בפסטיבל לימוד 2009, הצטרפתי לועדה המארגנת וריכזתי את תחום המרצים.

אחת החוויות שהכי חקוקות לי בזיכרון מהפסטיבל 2008 זה הרגע בו פגשתי מרצה, רב ליטאי מוכר (מעין "סלבס" בעולם הליטאי של דוברי רוסית), כשהגיע להרצאות בהתנדבות הרצאה בתחום הזוגיות והחינוך ילדים.

אני הכרתי את הרב, היותי בחורה מסורתית, שמעתי את ההרצאות שלו המון פעמים לפני כן, והזמנתי אותו להשתתף בפסטיבל. כאשר הגיע למתחם הרצאות, אשר היה ממקום במכללת אשקלון, וראה את כל המשתתפים (יש לציין שרובם חילוניים) אמר לי כי לדעתו הכיתה שלו תהיה ריקה ולא יהיה אדם שירצה להשתתף בהרצאתו. כאשר עזרתי לו להגיע לכיתה שבה היה צריך להעביר את הרצאה, הכיתה הייתה מלאה עד אפס מקום! כבר אז התאהבתי ביכולת של פסטיבל לימוד לחבר בין כל כך הרבה אנשים שגם שונים זה מזו וגם וזהים באותה העת

אאיליטה איילת מור